Kapat !

Swatch Saatlerin Kronometre Kullanımı ve Diğer Ayarlar

  •  01.01.2018
  •  Gündüz Saat

 

Swatch saatlerin kronometresi nasıl kullanılır? Eğer ibrelerin yerleri şaşarsa, kalibrasyon ayarı nasıl yapılır?

D butonuna basarak kronometreyi çalıştırıyoruz. Zaman saymaya başlıyor. Tekrar D butonuna basarak durdurup, aradan geçen zamanı okuyoruz. A göstergesi dakikayı, B göstergesi saineyeyi, C göstergesi ise saniyenin 10/1 ini gösterir. F butonuna basarak sıfırlama yaparız.

Kronometre çalışırken F butonuna basarak ara zamanı not edebiliriz. Tekrar F butonuna basarsak devam ettirebiliriz.

Kronometresi bulunan saatleri ibreleri çeşitli etkenlerden dolayı şaşmalar yapabilir, sıfırlama yapınca tam 12 yönünde durmayabilirler. Pil değişimi sırasında, darbelerden veya manyetik alanlardan etkilenebilir. Bunu ayarlamak oldukça kolay.

Üstteki şemaya bakarak saatinizi ayarlamayı anlatalım. E ayar tepesini yarım kademe çekiniz. F butonuna basarak B saniye kolunu, D butonuna basarak C ibresini 12 yönüne getirin. E ayar tepesini son kademeye çekerek, F butonuna basarak A ibresini ayarlayabilirsiniz. İşlem bittikten sonra E ayar tepesini kapatabilirsiniz. Bu şekilde kalibrasyonu ayarı yapılmış olur. Anlattığımız ayarlama yöntemi birçok İsviçre markası için geçerlidir.

Takvimi ayarlamak için ise E ayar kolunu ilk kademeye çekip aşağıya doğru çevirerek ayarlayabilirsiniz. Son kademede ise saat ayarlanır.