Kapat !

Saat Bakımı

  •  18.10.2018
  •  Gündüz Saat

Saat bakımı

Saatimize ne kadar iyi bakarsak, bize her hep doğruyu gösterip uzun süre hizmet verir. Çizilmemiş, aşınmamış bir saati her zaman zevkle taşıyabiliriz.

 

Tarihin ayarlanması

Saat 22.00 ile 02:00 arasında manuel olarak tarihi ayarlamayınız. Bu aralık tarihin saat mekanizması tarafından otomatik olarak değiştiği zaman denk geliyor. Bu zaman dilimi aralığında yapılacak manuel işlemin mekanizmada hasar oluşturma riski bulunuyor.

 

Güç kaynağı 

Eğer saatiniz kurmalı ise optimum doğruluk için, saatinizi gücünün sonuna gelmeden kurun. Zembereğin gücünde azalma olmadığı için çok daha doğru ayar gidecektir. Otomatik kendinden kurmalı saatleri kurmak için kasıtlı olarak sallamayın. Bu işlemin hiçbir etkisi yoktur ve mekanizmaya zarar verebilir.

 

Manyetik alanlar

Saatleri çoğu parçası metalden üretildiği için manyetik alanlar işlevleri geçici olarak bozabilir ve hatta mekanizmayı durdurabilir. Bu nedenle, saatinizi elektronik cihazların yanına koymamanızı ve güçlü mıknatıs etkisi yaratabilecek buzdolabı kapısı, el çantası tokası, telefon, pc v.b ektenlerden uzak tutmanızı öneririz.

 

Kimyasallar ve kozmetikler

Bilezik ve kasa üzerindeki kaplamanın, saatin su geçirmezliğini sağlayan kapak, butonlar ve tepede bulunan contalarının etkilenmemesi için; çözücü özelliği bulunan deterjan, parfüm ve kozmetikler ile temas etmemesine özen göstermek gerekir.

 

Suya ilişkin önlemler

Saatiniz suya dayanıklı olsa bile, su ile temas halindeyken tuşlarına basılmaması gerekir. Ayrıca ayar kolunun tam kapalı olduğundan (mevcutsa vidalanmış oduğundan) emin olun. Deri kayışların zamanından önce aşınmasını engellemek için su ve ter ile temas etmesinden sakının.

 

Darbeler

Mekanizmalar çok küçük parçalardan oluştuğu için darbelerden mutlaka koruyunuz. Eğer darbe almışsa saatinizin kontrol edilmesinde fayda vardır.

 

Piller

Pil ömrü saatlerin makine özelliklerine, fonksiyonların kullanımına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı mekanizmalarda saniye kolunun dört saniyelik aralıklarla hareket etmesi pilinin değişme zamanının geldiğini gösterir. Bazende saat birden durur yada geri kalma yapabilir, fonksiyonlarda şaşmalar olabilir. Pil bittikten sonra işinin ehli saat ustaları ve yetkili servisler tarafından fazla beklemeden değiştirmeniz, pilin uzun süre makinede kalıp sızdırma yapmasına fırsat vermemeniz gerekir.