Kapat !

Saatim su geçirmezmi?

  •  18.10.2018
  •  Gündüz Saat

 

Saatler hakkında en çok sorulan sorulardan biri. Saatim su geçirmezmi, yüzerken, duş alırken kullanabilirmiyim? Bu konuda su geçirmez bir saat seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Suya dayanıklılık ne anlama geliyor?

Saatlerin suya dayanıklılığı, dayanabileceği su basıncına göre belirlenir. Saatinizi ne amaçla kullanmak istediğinize ve kadran veya kapakta yazan su basınç dayanım ibaresine dikkat edin. Bazı saatlerde 50 M (metre) yazıyor, farklı marka üreticilerde ise "bar" veya "atm" ibaresi kullanılıyor. Bunlar aslında aynı anlama geliyor. 5 ATM, 50 M, 5 Bar eşittir. Hepsi aynı basınç oranını temsil eder. Bunu 50 metre derinlikte yüzebileceğiniz olarak algılamayın. Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Bu yüzden tüm üreticilerin standart kabul ettiği dayanım seviyeleri aşağıda listeledik.

Suya dayanıklı / Su geçirmez            Sıçramaya dayanıklı, hafif yağmur, el yıkama 

30 M / 3 ATM / 3 BAR                          Yağmur, duş ve bulaşık yıkamak gibi ( suya batırmayın )

50 M / 5 ATM / 5 BAR                          Duş için uygun ( Deri kayışları suya sokmayınız )

100 M / 10 ATM / 10 BAR                    Yüzme ve şonerkelli yüzme için uygundur.

200 M / 200 ATM / 20 BAR                  Dalış için uygun.

1000 M / 1000 ATM / 100 BAR           Tüplü dalış için uygun.

 

Saatimle yüzebilir miyim?

Prensip olarak, her 10 ATM / bar su geçirmez saat ile yüzebilirsiniz. Saatiniz kilitli tepe ise tepesini sıktığınızdan emin olun, böylece su sızmasına izin vermezsiniz. Saatinizi her dalıştan sonra temiz suyla temizlediğinizden emin olun, böylece klor, tuz veya kum metal ve hareketli parçaları etkilemez. Deri kayışlar (deniz) suyuna dayanıklı değildir, bu yüzden metal, silikon veya kauçuk kayışlı saatler arasından seçim yaparsanız daha uygun olur.